Przedstawiciel handlowy - kim jest i co robi?

2019-01-24

Przedstawiciele handlowi zajmują się przede wszystkim pozyskiwaniem nowych klientów dla danej firmy. Błędem jest jednak przekonanie, że przedstawiciele handlowi nie robią nic więcej - to właśnie oni odpowiedzialni są za profesjonalną obsługę klienta, zawieranie umów, a następnie ich realizację i utrzymywanie dobrych stosunków. Oprócz tego, że muszą bardzo dobrze znać branżę, w której pracują, wiedzieć wszystko o oferowanych produktach i ofercie konkurencji, muszą również wypracować w sobie doskonałe umiejętności komunikacyjne.


Przedstawiciele handlowi http://oexcursor.pl/oferta/sales-marketing-services/salesforce/, którzy rzetelnie podchodzą do swojej pracy i rzeczywiście chcą pozyskać nowego klienta, muszą bardzo dobrze zorientować się w tym, kim on jest i jakie są jego potrzeby. Oczywiście, nie mogą posuwać się do nieuczciwych praktyk, kiedy to pozyskane informacje wykorzystają w sposób nieuczciwy lub wykorzystają informacje, by klienta przymusić do decyzji.


Przedstawiciele handlowi znani są z tego, że większość swojego czasu pracy spędzają w trasie. Do ich zadań bowiem należy bezpośredni kontakt z klientem, także w jego miejscu pracy. Jeśli planujesz zostać przedstawicielem handlowym, musisz mieć świadomość, że kiedy firma oferuje ci służbowy samochód, z pewnością ujmie to w kosztach twojej pracy i - finalnie - w twojej pensji.


Przedstawiciele handlowi - jacy być powinni?


Wiele statystyk mówi jasno - nie lubimy przedstawicieli handlowych. Zatem już na starcie przedstawiciele handlowi mają naprawdę pod górkę, bo w zasadzie zawsze pracują z tzw. trudnym klientem. Muszą zatem przebić się przez mur niechęci i wzbudzić zaufanie. Zatem przedstawiciele handlowi muszą być świetni nie tylko w negocjacjach i sprzedaży, ale także w psychologii. Konieczny jest także ogromny szacunek do klienta - to właśnie dzięki niemu przedstawiciele handlowi w ogóle mają pracę.


Skuteczni przedstawiciele handlowi muszą być kompetentni - zatem muszą wykazywać się sporą wiedzą na temat branży i produktów. Powinni znać odpowiedź na najbardziej zaskakujące pytania klientów bez konieczności szukania jej w dokumentach czy w Internecie. Przedstawiciele handlowi muszą być na bieżąco, śledzić nowinki i dokształcać się.


Przedstawiciele handlowi to osoby komunikatywne i otwarte na ludzi, bowiem tylko w ten sposób jest szansa zbudowania zaufania u klienta, którego wymaga relacja z nim. Nawet najbardziej oczytana osoba, jeśli zamyka się na ludzi, nie będzie dobrym przedstawicielem handlowym.


Bardzo ważne jest też, by przedstawiciele handlowi byli cierpliwi i wytrwali, bo nie zawsze jest tak, że każdy odwiedzony klient to kolejna sprzedaż. Zdarza się, że prowizja prawie się nie pojawia. Tylko konsekwencja gwarantuje dojście do sukcesu.


Przedstawiciele handlowi mają naprawdę trudną pracę. Liczy się tu bowiem każdy szczegół - ich uprzejmość, wiedza, wygląd, odpowiedni ubiór i słownictwo. To zawód, w którym pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie i należy o tym pamiętać. Przedstawiciele handlowi muszą również cechować się stoickim spokojem i odpornością na stres. Ponadto, tę pracę mogą podjąć jedynie osoby zdyscyplinowane, które same sobie potrafią być szefem, który nagrodzi, ale także zaprzęgnie do pracy.